Muzeum České Sibiře - regionální internetová knihovna a digitální archiv
Úvod Obec Miličín Obce a lokality Knihovna Pohlednice Příroda


Tomáš Zahradníček: Nákaza paroubkózou zasáhla i ODS

[MF Dnes, 4.3.2009, str. 8] - ukázat všechny fejetony

Nápad Edvarda Kožušníka, kandidáta do Evropského parlamentu, si zaslouží pozornost. Muž, který stojí v kandidátce ODS na hranici volitelnosti, oznámil svůj soukromý volební tahák: hodlá se zasadit o zrušení poplatků veřejnoprávním médiím.

Svou předvolební kalkulaci shrnul v následujícím prohlášení: „Já osobně vidím větší problém, než představují zdravotní poplatky, v televizních a rozhlasových poplatcích.

(...) Jen pro srovnání - za loňský rok zaplatil občan ČR (nad 18 let) za léky a návštěvy u lékaře průměrně 500 Kč, zatímco na televizních a rozhlasových poplatcích to činilo 2 160 Kč.“

Skutečnost, že veřejnoprávní korporace nejsou totéž, co státní podnik, a jejich postavení a příjmy upravuje zákon, pana Kožušníka nebrzdí v rozletu. Vybírání koncesionářských poplatků s sebou nese náklady, které pokládá za nadbytečné. Když v rádiu svůj plán představoval, řekl, že lidé jeho iniciativou dva tisíce „ušetří“. To by přísně vzato znamenalo, že Česká televize a Český rozhlas nedostanou peníze ani od státu. Zvýšit odpovídajícím způsobem daně nemůže, protože je „pravicově smýšlející člověk s liberálním pohledem na fungování státu“ a jako takový si přeje, „aby stát byl levný, štíhlý a efektivní“. Takže média zestátnit a prodat v aukci. Třeba Aeroflotu.

Kdyby se pan Kožušník zamyslel nad tím, jakou položku představují v rodinných rozpočtech potraviny a jak nákladný je stávající systém výběru poplatků za ně, měl by jeho start do vysoké politiky hned jiný odpich.

Diagnostikovat pacienty na dálku bývá ošidné, ale v tomto případě lze učinit výjimku: uvažování kandidáta ODS vykazuje všechny příznaky toho, že si uhnal paroubkózu. Politiky s tímto postižením zcela ovládlo přesvědčení, že: 1) Lidi už napořád budou při volbách zajímat pouze slevy. 2) Nevědí, že v Evropském parlamentu se v této věci nedá nic pořídit, případně je jim to fuk, protože od kandidátů čekají jediné - viz bod 1.

Nemocní paroubkózou z řad ODS se snaží napodobit podzimní úspěch ČSSD. Výsledkem je nechtěná parodie. Ve zdravotnických poplatcích si sociální demokraté objevili téma, které úzce souvisí s jejich odlišným postojem vůči vládě ve sporu o veřejné služby. Vláda stojí na stanovisku, že stát se musí zbavovat rolí, které si v minulosti nabral. Pokládá za nesporné, že beze změn přijde postupný úpadek: ve zdravotnictví, školství, dopravě, kultuře a vlastně skoro ve všem navrhuje odstátňovat, privatizovat, vpouštět soukromý kapitál, zavádět přímé platby, motivační a regulační příplatky. Sociální demokraté hovoří o udržení pozic a argumentují jinou sadou hodnot: sociální soudržností, solidaritou. Státní agendu chtějí v zásadě jen přeorganizovávat (ideálně vzato, ve vládní praxi se osvědčili jako výkonní privatizéři). V tomto sporu se můžete přidat na jednu stranu a mít po starostech s přemýšlením.

Nebo zvažovat platnost obou postojů případ od případu, od regulačních poplatků u lékaře a mýtného na silnicích až po vpuštění podnikových manažerů do řízení vysokých škol a prodej pražského letiště.

Kandidát Kožušník se snaží dostat do cíle oběhnutím tohoto hřiště. Drama ODS ve zkratce: o polovině politických témat v kampani vůbec nemůžeme mluvit, protože se na nich neshodneme. O druhé polovině také nemůžeme mluvit, protože se bojíme, že by náš program nenašel podporu. Pokračuje útěk od praporu, který jsme viděli po krajských volbách. V této situaci můžeme čekat prakticky cokoli, co je dostatečně vzdálené skutečnosti. Co takhle žádat pro naši malou zemičku přednostní právo rybolovu na Měsíci?





Zpět